Anasayfa » Blog » Obruk nedir? Neden olur?

Obruk nedir? Neden olur?

  Yerin altında bulunan kireç taşları eridikten sonra boşluklar oluşturur ancak bu boşluklar zamanla çöker ve yüzeyde delik meydana getirirler. Bu delikler obruk olarak adlandırılır.

  Obruklar Nasıl Oluşur?

  Obrukların meydana gelmesi için bazı tetikleyici unsurların bulunması gerekmektedir. Bunlar arasından en önemlisi karbondioksittir. Yer altında bulunan sular karbondioksit ile birleşerek karbonik asit meydana getirirler. Toprağın altında bulunan kireçler, karbonik asit sayesinde çözülerek yer altında mağara oluştururlar. Mağaralarda doğal bir obruk olarak görülürler.

  Türkiye’de Obruklar En Çok Nerede Görülür? 

  Özellikle obruklar ülkemizde en çok Konya Havzasının Karapınar ilçesinde görülüyor. Yeraltı sularının 3’de 1’ine ev sahipliği yapmasının obruk oluşumunda önemli bir yeri olsa da bunun tek nedeni doğal sebepler değil Konya’da şeker pancarı yetiştiriciliği için çok fazla su kullanımı gerekiyor bu da yer altındaki suların çekilmesine ve obrukların meydana gelmesine sebep veriyor. Ülkemizde en çok obruk görülen diğer şehir ise su kaynakları bakımından zengin olmasından dolayı Antalya’dır.

  Konya’daki Meşhur Obruklar?

  Konya da 20’den fazla obruk bulunuyor. Bunlar arasından insanların en çok ziyaret ettikleri obruklar;

  Kızören Obruğu: 300 metre genişlik, 145 metre derinliğe sahip olan obruk insanlar tarafından en dikkat çekeni.

  Meyil Obruğu: Derinliği 104 metreyi bulan obruğun taban yükseltisi ise 979 metre.

  Obrukların renkleri yaz başlangıcı lacivert yaz sonuna doğru ise berrak bir renk alıyor. Bu yüzdende genellikle insanlar yaz aylarında ziyaret ediyor.

  Antalya’daki Meşhur Obruklar?

  Antalya’da bulunan Çimiköy platosu ülkemizde obruk açısından zengin olan diğer bölgedir. Şu ana kadar belirlenebilen obruk sayısı 22’dir.. Bunlardan en meşhurları;

  • Mucur Obruğu
  • Cennet ve Cehennem Obrukları

  Antalya’da bulunan obrukların çoğu su ile doludur. Suların berrak ve güvenli olmasından dolayı dalış sporları için uygun yerler haline gelmişlerdir.

  Obruk Oluşumu Neden Artıyor?

  Obrukların oluşumunu doğal sebepler tetiklediği gibi aynı zamanda tarım amacıyla fazla suyun kullanılması da etkiliyor. Özellikle son yıllarda artış çok fazladır. Konya’da yılda 50 tane obruk oluştuğu söyleniyor ve uzmanlar yanlış su kullanımının ileri yıllarda obruk sayılarını daha da arttıracağını söylüyorlar.

  Etiketler:

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir