Anasayfa » Blog » Temizlik nasıl yapılır?

Temizlik nasıl yapılır?

  Temizlik yapmaya başlamadan önce bazı hazırlıklar yapmak gerekir. Ev temizliği yapacak kişilerin “Temizlik nasıl yapılır“ın yanı sıra ve “Temizlik nasıl yapılmaz”ı da bilmesi gerekir.

  Temizlik öncesinde temizlik bezleri, çamaşır suyu, paspaslar, yağ çözücü hazır olmalıdır. Eldiven kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

  Temizliğe başlamadan önce perdeleri de yıkayacaksanız ilk yapmanız gereken şey çamaşır makinasında isterseniz kısa program kurarak perdelerinizi makinaya atmak olacaktır. Böylece temizlik bitince perdelerinizi temiz bir şekilde makineden çıkartabilirsiniz.

  Ev ne kadar temiz olursa olsun evin içindeki hava oldukça önemlidir. Temizlik öncesinde hatta temizlik yapılmasa bile odalar sık sık havalandırılmalıdır.

  Ev temizliğine duvarlardan başlayabilirsiniz. Duvar lekelerini nemli bir bezle silebilirsiniz. Özellikle mutfakta sıvı parçaları yere çarptığı anda duvarlara sıçrayabilir. Duvar lekeleri eğer çıkmıyorsa sirkeli su kullanabilirsiniz.

  Camları nemli bir bezle silebilirsiniz. Cam silme için yapılmış bezleri kullanırsanız daha iyi sonuç elde edersiniz. Hazır cam suyu kullanmak yerine suya sirke katıp temizleyebilirsiniz. Biraz tuz eklerseniz camlarınız daha temiz olacaktır.

  Duvardaki aksesuarlarınızı silme işlemine geçebilirsiniz. Elektronik eşyaları silerken dikkat etmelisiniz. Onları suyla temas ederek bozabilirsiniz.

  Mobilya üzerindeki tozları almalısınız. Kapıları silerken kapı üstlerini de silmeyi unutmayın.

  Yastık kılıflarını, çarşafları ve nevresim takımlarını temizlediğinizde biraz güneşte bekletmeniz sağlıklı olacaktır.

  Banyo ve tuvalet gibi kirli yerleri temizlerken çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Pas için çamaşır suyu iyi bir çözüm olacaktır. Sıcak su kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

  Yerleri süpürme aşamasına geçebilirsiniz. Köşeleri iyice süpürmeye çalışın. Varsa süpürge makinesinin diğer uçlarını da kullanın.

  En son yapacağınız işlem yerleri silmek olacaktır. Yerleri sildikten sonra paspasları iyice temizlemeyi unutmayın.

  Temizlik, kirli temizlik araçlarıyla yapılamaz. Kullanılan bezler, paspaslar iyice temiz olmalıdır. Terlikler dahi temizlenmelidir.

  Bazıları için neredeyse bir terapi gibi olan temizlik bazıları için zor bir iştir. Konya Temizlik Şirketi sizin için istediğiniz yeri temizleyebilir. Bu şekilde zamanı kendinize ayırıp evinizi daha iyi temizletebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir