Anasayfa » Blog » Ev temizliği nasıl yapılmalıdır?

Ev temizliği nasıl yapılmalıdır?

  Ev temizliği basit gibi görünse de oldukça zor ve detay isteyen bir iştir. Ev temizliği için belli bir plan yapılmalı ve o sıraya uyulmalıdır. Zamanınız yoksa yada ev temizliği yaparken zorlanıyorsanız uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Yazımızda ev temizliği ve püf noktaları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

  Ortalıkta Bulunan Çöpleri Toplayın

  Ev temizliğine başlamadan önce ev içinde var olan çöpleri toplamak önemlidir. Boş tuvalet ruloları, demlenmiş çay poşetleri, kullanılmış peçeteler, soyulmuş meyve kabukları gibi ev çöplerini büyük bir poşete doldurun ve evden uzaklaştırın.

  Mutfak Temizliği

  Ev temizliği içinde mutfak temizliği en zor olanıdır. Mutfak temizliğine başlamadan önce her yere yağ çözücü sıkın ve biraz bekleyin. Yağların ve kirlerin yumuşamasını beklerken mutfak camını silin ve balkonu yıkayın. Mutfak tezgahının düzenli ve temiz olması mutfağınız daha ferah gösterir. Mutfakta bulunan her detayı sildikten sonra beyaz eşyaları silmeyi unutmayın. Temizlik sonrasında mutlaka mutfağınız havalandırın.

  Yer Temizliği

  Ev içinde bulunan bölümler farklı yapı malzemelerinden yapılır. Örnek verecek olursak parke için farklı seramik için farklı temizlik malzemesi kullanılır. Kullanacağınız yer silme ürünü alerjen olmamalı ve yerlerde leke bırakmamalıdır. Yerleri silerken kapı ve pencereleri açmak daha çabuk kurumasını sağlar. Yer silme işlemi mutlaka süpürme işleminden sonra yapılmalıdır.

  Banyo Ve Tuvalet Temizliği

  Banyo ve tuvalet mikropların en çok olduğu yerlerden biridir. Evde yaşayan bireylerin hasta olmaması için düzenli olarak temizlik yapılmalıdır. Nemli ortam olduğu için mutlaka havalandırma yapılmalıdır. Banyo ve tuvalet temizliğinizi sıcak su ve çamaşır suyu ile yapmanız daha iyi olacaktır.

  Toz Alma Neden Önemlidir?

  Toz alma ev temizliği içinde en son yapılacak aşamadır. Toz alma işlemi uygun temizlik malzemesi ile yapılmalıdır. Toz alma işlemi bazı nedenlerden dolayı önemlidir. Bu nedenler şunlardır

  • Alerjik astım gibi birçok hastalığı önlemek
  • Evin havasını değiştirmek için
  • Ev içinde var olan elektronik eşyaları korumak için önemlidir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir