Anasayfa » Blog » Konya’nın gezilebilir yerleri nerelerdir?

Konya’nın gezilebilir yerleri nerelerdir?

  Tasavvufun şehri olarak bilinen Konya, hem dini hem de tarihi bir geçmişe sahiptir. Selçuklu-Osmanlı devletlerinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Bu derece derin bir geçmişe sahip olan Konya’da gezilebilir birçok yer vardır. İşte Konya’nın gezilebilir yerleri aşağıda verilmiştir.

  Beyşehir Gölü

  Konya’da doğal güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken Beyşehir Gölü, gelen ziyaretçilerine harika görüntüler sunuyor. Gölün etrafında birçok aktiviteye yer verilmiştir. Burada hem keyifli vakitler geçirebilir hem de Beyşehir Gölü’nün tadını çıkabilirsiniz. Beyşehir Gölü’nün üzerinde birçok ada bulunmaktadır. Bu adalar gölün daha özel bir görüntü kazanmasına neden olmaktadır. Ayrıca balık tutmak isteyenlere de izin verilmektedir.

  Kilistra Antik Kenti

  Konya’nın gezilebilir yerleri arasında yer alan Kilistra Antik Kenti, Meram ilçesinde bulunmaktadır. Kentin görünümü, Nevşehir ilimizde bulunan peri bacalarına benzemektedir. Roma ve Helenistik dönemlerinde yoğun olarak ön plana çıkan bir kent olmuştur. Tarihi yaşama dair derin bilgilerin yer aldığı bir kent olmasından dolayı birçok tarihçinin merak ettiği yerlerdendir.

  Mevlana Türbesi

  Konya’nın gezilebilir yerleri arasında bulunan Mevlana Türbesi, Konya için en önemli yerlerdendir. Hatta Konya’nın en önemli simgelerinden biridir. Çünkü Mevlana denildiğinde akla ilk Konya gelir. İnsanlık tarihi açısından büyük bir isim olan Mevlana, hayatı boyunca insanlara yol gösterici olmaya çalışmıştır.

  Karatay Medresesi

  Konya’nın gezilebilir yerleri arasında bulunan Karatay Medresesi, Selçuklu Devleti zamanında inşa edilmiştir. Medrese, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Muhteşem bir iç detaya sahip olan Karatay Medresesi, çini ve kabartmaların öne çıktığı bir yapıdır.

  Konya’nın Gezilebilir Diğer Yerleri

  Konya’nın gezilebilir bazı yerleri yukarıda verilmiştir. Bunlar dışında gezilebilir diğer yerler ise şunlardır:

  • Panorama Konya Müzesi
  • Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi
  • İnce Minare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi
  • Meram Hamamı
  • Aya Eleni Kilisesi
  • Sille Köyü
  • Çatalhöyük
  • Alâeddin Tepesi
  • Sultan Selim Cami

  gibi yerleri de doya doya gezebilirsiniz.

  Etiketler:

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir