Anasayfa » Blog » Kripto paralar neye göre yükseliyor?

Kripto paralar neye göre yükseliyor?

  Bitcoin, Ethereum başta olmak üzere çok sayıda kripto para vardır. Şuan (Eylül 2021) 5500’ün üzerinde kripto paranın olduğu tahmin ediliyor.

  Kripto paralar merkeziyetsizdir, birileri tarafından piyasaya sürülse de belli başlı sahipleri olmaz. Kripto paralar borsalarda işlem görür. Her borsada her kripto para işlem görmez. Örneğin Binance borsasında bütün kripto paralar işlem yapılmaz, yani tüm kripto paraları görüp satın alamazsınız.

  Kripto paralar neye göre yükseliyor?

  Kripto para piyasasını takip edenler, kripto paraların sürekli düştüğünü veya yükseldiğini görecektir. Fiyat sürekli dinamiktir. Bu belirleyen şey arz-talep meselesidir.

  Tüm borsalarda alış-satış işlemleri yapılır. Alım yapılan kripto paranın değeri yükselmektedir. Satışı yapılan kripto paranın değeri düşmektedir.

  Bu yüzden bir kripto paraya yatırım yapan kişi, satın aldığı kripto paranın daha çok bilinmesini ve daha çok satın alınmasını ister. Böylece elindeki varlığın değeri yükselecektir.

  Bir coin’deki hızlı bir yükseliş büyük miktarda birileri tarafından satın alındığının göstergesidir. Ani düşüş ise büyük miktarda coin satışının gerçekleştiğini gösterir.

  Borsalardaki kripto paraların fiyatları ise farklılık gösterebilir. Örneğin yukardaki görseli incelerseniz Bitcoin Gold coinin borsalardaki fiyatlandırmasını görebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir